Hrad plný vlkodlaků (Parlamentní listy)

REPORTÁŽ Když byl malý, chtěl být za každou cenu králem. V dospělosti se ale stal českým prezidentem, který se chová jako vlkodlak. To je Ondřej Kukiš z divadelní hry Červený Kukiš – aneb Sorry jako!, kterou napsal divadelník Milan Deutsch, a jejíž premiéru dnes uvádí Vršoviské divadlo Mana. V podstatě jde o mrazivou životopisnou ságu o ministru financí Andreji Babišovi (ANO).

Z jedné malé země přišel do té větší Ondřej Kukiš alias Babiš a jelikož byl všehoschopný, začal jí vládnout. Koupil si noviny a železniční tratě, aby lidem umožnil rychlejší přístup do hor, kde mohou odpočívat. Železnice hned dost podražila. Tak v tomto duchu se nese divadelní hra z dílny Milana Deutsche. která se jmenuje Červený Kukiš – aneb Sorry jako!

ParlamentníListy.cz se zúčastnily generální zkoušky před její dnešní premiérou ve Vršovickém divadle Mana.

Liščí nora, Lidové koniny

„Z roztomilého chlapce se nakonec stane zlý a drsný Kukiš,“ říká vypravěč ve hře. Tatínek Kukiše učí zdravit: „Čest práci, soudruhu!“, televizní pořady, ten s Václavem Pukavcem v první řadě, jsou zkorumpované. Hlavně, když se v nich moderátoři ptají, jak to bylo s financováním Liščí nory, či jestli jsou jeho Lidové koniny objektivní. Ale proč si nedat k nedělnímu obědu trochu politického hnusu.

„Inspiraci přinesl život a nespokojenost s absurdností současné politické situace,“ řekl k tomu Milan Deutsch. „Dost rozporuplné pocity mám z reakcí potenciálních partnerů. Hra je takovým lakmusovým papírkem nálad ve společnosti. Vládne zde obrovský strach. Odklonili se od nás sponzoři, média se bojí a tak dále,“ dodal. Ostatně na plakátu či programu k představení není v tomto případě uvedeno ani jedno jméno sponzora.

Promluví i Vlčáček

V jednom z televizních interview ve hře zpovídá redaktor i hradního mluvčího Mlčáčka, kterého si současný prezident Kukiš po tom bývalém ponechal. Vysvětluje totiž ztrátu korunovačních klenotů a dvou členů Hradní stráže. Ostatně dojde i na milostnou scénu s Annou Kukišovou. „Stát se králem se Ondřejovi Kukišovi zatím nepodařilo, snad se mu to podaří, když mu budete fandit a posílat mu dost hlasů,“ dodává vypravěč.

Autora Deutsche napadlo napsat divadelní hru s tímto námětem před čtyřmi měsíci a scénář napsal takřka přes noc. Samostatný rozhovor s ním ParlamentníListy.cz přinesou zanedlouho. Od té doby se pilně zkoušelo. Představení hrají herci z různých scén, které spojuje právě Vršovické divadlo Mana.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *