Pražský Deník o Kukišovi

Vršovické divadlo Mana chystá politickou satiru Červený Kukiš – Sorry jako!

Praha – Vršovické divadlo Mana připravuje společně s divadelním studiem Neklid divadelní novinku Červený Kukiš – aneb Sorry jako! Divákům slibuje ostrou politickou satiru, která pobaví i toho, koho politika nezajímá. Premiéra se bude konat 18. května. Půjde o interaktivní kabaret, při kterém se divák stane přímým účastníkem natáčení absurdní televizní debaty. V úterý to sdělil autor scénáře Milan Deutsch z divadla Mana.

„Hra je příběhem chlapce, který se touží stát králem. Na cestě za svým snem a politickou kariérou jde ale „přes mrtvoly“. Hra má poukázat na prosazování moci nad médii, ekonomickými vztahy i lidmi samotnými.
Čtěte také: V Praze se naposledy hrál kabaret Ovčáček čtveráček
Inspiraci k námětu hry přinesl život sám
„Naším cílem je především diváka pobavit. Kombinace reálných situací z natáčení TV talkshow s živým zpěvem a tanečními výstupy herců připomíná fantaskní kabaret,“ uvedl ke hře režisér Ivo Šorman. Inspiraci k námětu Červeného Kukiše přinesl Deutschovi život sám a především nespokojenost se současnou politickou situací.
„Možná podoba s českými politiky je však – samozřejmě – čistě náhodná!“ zdůraznil Deutsch. Aktuálnost hry podle něj potvrdila i reakce potenciálních sponzorů a majitelů reklamních ploch, kteří kvůli přílišné kontroverzi odmítli hru podpořit. „Zafungovala tak – dle našeho očekávání – autocenzura vyvolaná strachem ze mstivého stíhání,“ zmínil autor scénáře.
Název hry nese v sobě výrok ministra financí
Deutsch ve hře ztvárnil roli mluvčího Vlčáčka. Malého Kukiše a zároveň redaktorku Písaříkovou zahraje Veronika Svozílková, v dalších rolích se objeví Pavla Drtinová, Pavel Krejčí a Josef Chytil. Do letních prázdnin soubor odehraje dvě reprízy tohoto představení, na podzim chystá turné po regionálních divadlech.
Název hry v sobě nese výrok vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), který v lednu odmítl v České televizi vysvětlovat do detailu své majetkové poměry a doplnil to slovy „sorry jako“. Výrok se stal terčem vtipů na sociálních sítích, na facebooku například vznikla komunitní stránka Sorryjako, do níž uživatelé vkládají vtipy na Babišův účet. Hashtag *sorryjako se objevil také u stovek příspěvků na twitteru.

Kompletní článek ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *